SOUBOJ TITÁNŮ - ELIMINACE 2009

19. 4. 2009

Souboj Titánů rozjel novou sezónu ve velkém stylu. Na páteční dubnový a bohužel deštivý večer pro nás bylo připraveno 8 zápasů v kickboxu (pravidla oriental) a na startovce se blyštila slavná jména české zápasové scény.

Pro ty, kteří nevědí, Souboj Titánů je, dnes už nebojím se říci, velmi prestižní a populární turnaj v kickboxu, kde se zápasí ve váze do 84 kg. Celý rok se pořádá několik turnajů, kde se borci v pyramidových soubojích mohou nominovat do velkého finále, které se koná koncem roku v Plzni.

První kvalifikace nás právě čekala 17.4. a tentokráte, dá se říci že i symbolicky, se kruh otevřel právě v Plzni. Do malé kvalifikační pyramidy byli vybráni tyto borci: Tomáš Šenkýř (SK), Jan Fara (ČR), Milan Hrubý (ČR) a Jiří Žák (ČR). Jako další velký tahák večera byl zápas mezi Ondrou Hutníkem a Davidem Keclikem. David Keclik se stal šampiónem loňského turnaje. Ve finálovém turnaji zápasil stejně tak Ondra Hutník, zranění mu ale nedovolilo nastoupit do finále proti Keclikovi, který se ukázal ve velmi dobrém světle a tak nyní o pár měsíců později dojde k finálnímu rozřešení.

Jiří Štádler (ČR) vs. Tigran Movzisiyan (Arménie)
Souboj dvou mladých bojovníků byl velmi těsný. Jirka Štádler byl velmi aktivní, ale jeho útoky nezanechávali příliš velké škody na jeho protivníkovi a tak po skončení zápasu nebylo příliš jasné, koho určí rozhodčí za vítěze. K velké radosti publika nakonec vítězí Jiří Štádler 2:0 na body.

Jiří Žák (ČR) vs. Milan Hrubý (ČR)

První eliminační zápas pyramidy a v něm největší hvězda turnaje Jiří Žák. Jirka má v poslední době neskutečnou formu a z posledních cca. 10 zápasů všechny vyhrál a většinu KO. Jirka byl skvělý vždy, ale to, jak přitvrdil ve svém stylu boje a na jaké výkonnosti se nyní nachází, je mimo mé chápání a myslím, že už jsem toho v ringu viděl dost. V prvním zápase se Jirka potkal s Milanem Hrubým z Žebráku a zápas bohužel přesně kopíroval to, co jsem před chvíli zmínil. Jirka začal zvolna, ale v podstatě prvním přesným protiútokem otřásl Milanem Hrubým, že byl na pokraji počítání. Tvrdý úder Milan ještě ustál, ale Jirka zaútočil se vší agresivitou a Milan Hrubý bojoval o přežití. Zápas ukončila boxerská výměna zakončená otočkou do žeber Milana Hrubého, ten skončil na podlaze ringu a bylo jasné, že po cca. minutě zápasu, je dobojováno. Rychlá výhra KO pro Jirku Žáka a ten se mohl jít do šatny soustředit na finálový duel.

Tomáš Šenkýř (Slovensko) vs. Jan Fara (ČR)

Druhý zápas eliminace. Tomáš Šenkýř se na loňském finálovém turnaji presentoval ve velmi slušné formě a jeho zápas s pozdějším vítězem Davidem Keclikem byl a je považován za vrchol finálového večera. Na jeho zápasy se velmi dobře dívá, protože Tomáš je tvrdý bojovník, který se nebojí jít do výměny. Což se také od prvních vteřin potvrdilo. Slovenský borec vlétl do zápasu jako velká voda a především kombinací přední - zadní - lowkick začal zpracovávat stehno svého soupeře a ten jen s vypětím všech sil odvracel soustavnou lavinu útoků, která se na něj valila. Vypadalo to, že zápas bude mít rychlý průběh. Nicméně Jan Fara z Mladé Boleslavi se ukázal jako velmi odolný bojovník a kolo doboxoval. V dalších kolech už Tomáš Šenkýř tolik netlačil, bylo evidentní, že pokus o rychlý konec zápasu mu vzal hodně sil a již si jen hlídal taktickou výhru na body. Jan Fara se už bohužel na žádný zvrat nezmohl, i když ve třetím kole svému soupeř občas pěkně zavařil, tak vítězí a dále postupuje na body Tomáš Šenkýř a své síly změří ve finále s Jirkou Žákem.

Petr Matějka (ČR) vs Marek Roth (SK)

Domácímu Petru Matějkovi jeho vložený zápas na loňském finálovém turnaji nevyšel a tak se jistě chtěl ukázat v dobrém světle proti svému slovenskému soupeři. Zápas začal opatrně, ale chuť vyhrát byla na Petrovi Matějkovi velmi vidět. Nicméně jeho soupeř mu nehodlal dát nic zadarmo a především dobrými kopy mu znepříjemňoval život. Naneštěstí pro Rotha tam během jedné z výměn inkasoval koleno do hlavy a musel být počítán. Roth chtěl pokračovat, ale bohužel udělal školáckou chybu, kdy i na výzvu rozhodčího nezvedl rukavice do postoje a rozhodčí mu zápas, k jeho překvapení, ukončil. Vítězí TKO Petr Matějka.

Tomáš Vik (ČR) vs Miroslav Cingeľ (SK)

Tomáš Vik je výborný a úspěšný Kyokushin karatista a mohli jsme ho vidět i v zápase na loňském finálovém turnaji, kde, nutno říci se štěstím, porazil RSC Michala Tomka ze Slovenska. Dnes mu byl za soupeře taktéž výborný, amatérský mistr Slovenska v thajském boxu Miroslav Cingeľ. Zápas začal dle očekávání, Vik výborný v kopech, slovenský borec přesný v rukách a kolenech. Toto se také nakonec ukázalo jako klíčové, když ve třetím kole Slovák zasypal českého borce tvrdými údery a zakončil kombo přesným kolenem, které prošlo krytem a roztrhlo Tomáši Vikovi oko. Doktor po prohlídce rozhodl ukončit zápas a tak vítězí Miroslav Cingeľ. Je třeba říci, že tak jako tak mířil slovenský borec k jasné výhře na body, protože byl mnohem přesnější v kombinacích a používal větší repertoár technik, zatímco náš Tomáš Vik byl nebezpečný pouze již zmíněnými kopy.

Petr Horáček (ČR) vs Klimáček Tomáš (SK)

O Petrovi Horáčkovi nebylo dlouho slyšet a já osobně jsem si myslel, že svou boxerskou kariéru pověsil na hřebík a věnuje se jiným věcem. O to více mě překvapilo, když se jeho jméno objevilo na startovce a ještě pod pravidly ?oriental". Petr má velké zkušenosti z boxu (byl například účastníkem Olympijských her v Atlantě) a z karate, dlouhé roky hrál rugby, s tvrdým kontaktem určitě nemá problémy. Jeho soupeřem mu byl slovenský bojovník Tomáš Klimáček. Petr Horáček předvedl brutální nástup do zápasu, kdy již po několika málo vteřinách musel být slovenský borec počítán a vypadalo to s ním špatně. Nicméně se oklepal a pokračoval v zápase, a když už to vypadalo, že je z nejhoršího venku a že by zápas ještě mohl zdramatizovat, ozvalo se mu staré zranění kolene a musel být znovu počítán. Po poradě se svým rohem se rozhodl, že zkusí pokračovat a bojoval přes bolest dále, ale na to, abyste zastavili buldočí sílu Petra Horáčka, potřebujete mít obě nohy v stoprocentním stavu, což nakonec rozhodlo a Klimáček musel zápas vzdát. Vítězí náš Petr Horáček a jsem zvědav, zda toto byla jeho pouze výjimečná epizoda, či tento kickboxerský seriál Petra Horáčka bude mít ještě další pokračování.

Jiří Žák (ČR) vs Tomáš Šenkýř (SK)

Finále je tu a atmosféra by se dala krájet. Zápas začala překvapivě velmi opatrně, ani jeden z borců nechtěl udělat nějakou fatální chybu. Jirka Žák se pokoušel útočit především lowkicky a bylo evidentní, že ví, že už se nemusí nikam hnát a tak si dával na čas. Koncem druhého už náš borec začal stupňovat tempo, Tomáš zatím zvládal relativně v pohodě na všechny útoky odpovídat, nicméně se dostával pod tlak, téměř před gongem Jirka vystřelil k nečekanému útoku a pravý hák našel cíl. To byla strašná rána a nevěřím, že kdokoliv jiný, než Tomáš Šenkýř by se dokázal ještě postavit. Tomáše zachránil gong, nicméně byl počítán a dal najevo, že chce pokračovat dál. Začalo třetí kolo a Jirka Žák od prvních vteřin zařadil vyšší rychlost a rozpoutal v ringu inferno. Podle mého názoru ani sám slovenský borec nevěřil tomu s jakou kadencí a razancí na něj tvrdé údery dopadají. Rozhodčí skáče mezi borce a Tomáš Šenkýř je počítán, pokračuje dále, nicméně zastavit rozjetý vlak v podobě Jirky Žáka už prostě nejde, další a další údery nacházejí cíl, Tomáš otřesen padá do provazů a jen o kousek unikne naskočenému kolenu. Zůstává ležet v provazech a jeho zoufalý pohled do svého rohu mluví za vše. Je připraven vstát, nicméně z jeho rohu přilétá do ringu ručník a ukončuje zápas. Neskutečný závěr a velká výhra pro Jirku Žáka, který se svým trenérem Petrem Macháčkem již můžou připravovat strategii na listopadové finále. Souboj Titánů zná prvního finalistu. Respekt patří i Tomáši Šenkýřovi za to s jakou odvahou bojoval a jeho odolnost je obdivuhodná.

Ondřej "Spejbl" Hutník (ČR) vs David Keclík (Rakousko)
Jak jsem již zmínil v úvodu, tento zápas měl původně proběhnout na loňském turnaji, kde se oba borci probojovali skrz pyramidu do finále, ale Ondřej Hutník nemohl k zápasu nastoupit pro zranění. A tak opožděné finále je tu. Zápas málem skončil dřív, než pořádně začal, protože již po cca. třiceti vteřinách boje se podařilo Spejblovi parádní koleno do žeber Keclika a ten skončil v bolestech na podlaze. K překvapení všech vstal a pokračoval, ale zraněné místo už si po celý zápas úzkostlivě hlídal. Spejbl ucítil šanci ukončit rychle zápas a nasadil tvrdé tempo a údery, ale naneštěstí pro něj Keclik kolo ustál. V dalších kolech začala evidentně odcházet našemu borci fyzička, bylo vidět, že první kolo ho stálo hodně sil, nicméně ještě stále držel Keclika pod tlakem, ale ten začal nebezpečně vystrkovat růžky. Koncem kola přišla podle mě zásadní chyba od rakouského borce, který se po jedné z výměn, kde tvrdě inkasoval, otočil k rozhodčímu zády a odešel do svého rohu nechat si utřít vazelínu, která se mu dostala do úst, za toto si, nutno říci právem, vysloužil počítání a defakto si tím prohrál kolo. A tak bylo jasné, že ve třetím kole stačí značně unavenému Spejblovi neprohrát před limitem a Keclík již nemůže zápas otočit. V této fázi zápasu už Spejbl bojoval víc vůlí než technikou a Keclik začínal být opravdu nebezpečný. Náš borec si ještě stihl sám zdramatizovat zápas, když se po jednom strhu ocitá jeho rakouský soupeř na zemi pod ním a tak v duchu thajského boxu, nicméně ne v duchu pravidel ?oriental" dopadá koleny na svého ležícího soupeře a vysluhuje si za to od rozhodčího právem mínus bod. Keclíkovi by nyní stačilo dostat Spejbla do počítání a může otočit zápas, hala bouří a borci se vydávají ze všech sil, zaznívá gong a je to jasné, Spejbl vyhrává, dle mého názoru jeden ze svých nejtěžších zápasů, na body. Krásný zápas.


Ondřej Hutník později k zápasu dodal toto: ?Jak jsem ho trefil v prvním kole, chtěl jsem to ukončit, což se mi ale nepovedlo a v záplavě adrenalinu jsem zcela přestal dýchat a jel to takzvaně na kyslíkový dluh. Což je hloupost, ruce jsem měl dobře připravený, fyzičku jsem měl taky, ale tím, že jsem nedýchal, jsem to všechno zkomplikoval, nedělal jsem, co jsem měl natrénovaný a jel to jen na sílu vůle, což je veliká chyba."
I tak obrovská gratulace oběma borcům a snad je ještě v Souboji Titánů uvidíme.

První finalista je znám, ?skutečný" nekorunovaný vítěz Souboje Titánů 2008 také a nám nezbývá než se těšit, jací bojovníci se připojí k Jirkovi Žákovi do finálové pyramidy. Další eliminační turnaje Souboje Titánů nás čekají v Třebíči a Karlových Varech. Myslím, že se je na co těšit, minimálně Jirka Žák slibuje kvalitní a tvrdou podívanou.

Osobně nevím, co více psát závěrem, už jsem si zvykl, že Souboj Titánů bývá kvalitně zorganizován i propagován a opět to nebylo jinak. Plná hala diváků by mi jistě dala za pravdu, že večer měl všechny ingredience zamixované ve správném poměru, tím správným šéfkuchařem v podobě Marka Kaigla, hlavního organizátora galavečera. Ono také jak by ne, mít na jedné startovce Jirku Žáka i Ondru Hutníka je téměř nadlidský výkon. A tak to nebudeme prodlužovat, uvidíme se v Třebíči.
MASTA

Obsazení nominační pyramidy:
1. Jiří Žák
2. Milan Hrubý
3.Tomáš Šenkýř
4. Jan Fara

Vítěz pyramidy Jiří Žák


Výsledky:

1. Zápas Jiří Štádler vs Tigran Movzisiyan
vítěz Štádler
2. Eliminace pyramida Tomáš Šenkýř vs. Jan Fara
vítěz Šenkýř
3. Eliminace pyramida Jiří Žák vs.Milan Hrubý
vítěz Žák KO
4. Petr Matějka vs Marek Roth
vítěz Matějka TKO
5.Zápas Tomáš Vik vs Miroslav Cingeľ
vítěz Cingeľ TKO

6. Zápas Petr Horáček vs Klimacek Tomas
vítěz Horáček KO
7. Finále pyramida
Jiří Žák vs Tomáš Šenkýř
vítěz Jiří Žák KO
8. Ondřej SPEJBL Hutník vs David Keclík
vítěz Hutník NB

Loading...
1