Lukáš Wolf
Lukáš Wolf je dlouholetý reprezentant v kickboxu. Na amatérské scéně dosáhl spousty významných úspěchů a drží několik titulů mistra světa a Evropy v různých disciplínách. Je všestranným bojovníkem, který se kromě různých forem kickboxu (full contact, low kick, K-1 rules) věnuje také u nás poněkud exotickému čínskému boxu, dále combat sambu, grapllingu nebo brazilskému jiu-jitsu. Všechny výše uvedené styly z pestré a široké palety bojových sportů také vyučuje jako trenér ve svém mateřském klubu Aréna kickbox Brno. Po delší přestávce čeká brněnského bojovníka další zápas v profesionálním ringu a čeští fanoušci mají možnost být u toho. Lukáš totiž bude jednou z hlavních hvězd plzeňské eliminace Souboje Titánů, kde v superfightu podle pravidel K-1 nastoupí do ringu s ruským soupeřem Alexejem Kunčenkem. Kunčenko je ruským mistrem v thajském boxu a v zápasech podle pravidel K-1. Na svém kontě má úctyhodných 32 výher a pouhé 4 porážky. Lukáše nečeká lehký soupeř, nicméně český bojovník bude chtít samozřejmě před českým publikem vyhrát a dá do zápasu maximum. Po dlouhé době se představí na domácím gala večeru, na Souboji Titánů navíc již zápasil v roce 2007 a na atmosféru plzeňského turnaje má ty nejlepší vzpomínky. Tehdy se účastnil finálové pyramidy turnaje. Po úspěšném zdolání čtvrtfinálového soupeře jej před finálovými branami zastavil David Onufer. Nyní se po dvou letech vrací na turnaj a podle svých slov se na svůj zápas těší a slibuje, že do něj dá všechno.
Lukáši, za nedlouho tě čeká zápas na souboji Titánů, jak se pár týdnů před zápasem cítíš a jak pokračuje tvá příprava?
Připravuji se, jak můžu. Každý den chodím do práce a z práce na trénink, takže příprava je velmi náročná. Trénuji pod vedením dvou trenérů Mgr. Miloše Šnédara a Milana Konečného (pozn. red: otec profiboxera Lukáše Konečného).
Čím se živíš kromě zápasení?
Jsem učitel, učím na dvou gymnáziích a v domě dětí v Brně, v Olomouci externě na vysoké škole. K tomu vedu klub a ještě dělám i další věci jako maséra a občas pro bezpečnostní službu.
Na Titánech si zápasil už v roce 2007. Tehdy tě v pyramidě v semifinále zastavil David Onufer. Jaké máš vzpomínky na své tehdejší vystoupení a jak se ti líbila atmosféra v Plzni?
Atmosféra v Plzni byla nezapomenutelná. Absolvoval jsem již řadu zápasu po celém světě, ale tento gala večer se mi vryl nesmazatelně do paměti. Moc se mi to líbilo. První zápas se mi velmi povedl. Ve druhém zápase jsem narazil na Davida, zbytečně jsem se pouštěl do delších útoků a zapomínal na obranu, což se mi také ve druhém kole vymstilo a David našel mou slabinu přesně.
Byl jsi rád, když ses dozvěděl, že budeš bojovat v Plzni a po delší době budeš mít možnost zápasit na větším turnaji na domácí půdě, před českými fanoušky?
Ano, určitě jsem rád. Po své minulé zkušenosti jsem chtěl v Plzni znovu bojovat.
V kickboxu jsi zápasil nebo zápasíš ve všech plnokontaktních disciplínách. V Plzni tě čeká zápas podle pravidel K-1. Jak ti sedí tenhle styl oproti klasickému full contactu či low kicku, ve kterých si to v minulosti odbouchal více?
Tento styl mi vyhovuje v současné době nejvíc. Líbí se mi pestrost technik a možnost konfrontace stylů. Momentálně už bych se chtěl věnovat především tomuto stylu.
Tvůj soupeř už je znám. Bude jím ruský thai boxer Alexej Kunčenko. Máš o něm nějaké další informace? Viděl si nějaká videa z jeho zápasů?
Videa jsem ještě neviděl, ale podle jeho bilance to bude velmi kvalitní bojovník.
V druhé polovině minulého roku si zápasil v pyramidě o mistra světa v Kanadě, kde si bohužel inkasoval tvrdé KO. Co přesně se v tom zápase stalo?
Bylo to ve stylu sanda, kde se může i házet. Soupeř mě zatlačil, já jsem ho chtěl chytnout a hodit, on přesně vystihl moment, kdy jsem se otevřel a přesně mě zasáhl highkickem na hlavu.
Co vím, tak po tomhle souboji jsi měl menší zápasovou pauzu. Bude tohle tvůj první zápas v profi ringu od té doby?
Ano, první profi zápas po Kanadě, absolvoval jsem pouze několik přípravných amatérských zápasů.
Ano, vím. V březnu jsem viděl tvůj zápas podle pravidel K-1 na Národním poháru ČSFu v Mostě s Petrem Karešem. Vyhrál si sice na body, ale zdálo se mi, že si nebyl úplně ve své kůži a výkon nebyl úplně optimální. Jak vidíš tenhle souboj ty?
Je to pravda, určitě jsem nebyl ještě v optimální formě, ale myslím, že jsem teď na tom docela zapracoval.
Hrálo nějakou roli, že si s Petrem zápasil ve váze -91 kg, což je vyšší váhová kategorie, než normálně zápasíš?
Určitě ano, také jsme kamarádi a snažili jsme se zvítězit jen technicky, naplno by to vypadalo ještě trochu jinak.
Co si myslíš o tom, že kickboxeři na rozdíl od boxerů (kteří jako profesionálové už nemohou zápasit mezi amatéry) mohou volně bojovat na amatérských závodech?
Myslím, že to úplně správné není. Pokud jsem placený profesionál, jsem na tom přece úplně jinak než kluci, co si to jdou do amatérského ringu vyzkoušet. Něco jiného je, když to jdu zkusit po dlouhé pauze, nebo po úraze. Ale samozřejmě s vědomím toho, že to nesmí být úplně naplno, i kdybych měl prohrát.
Ještě pár let zpátky jsi byl jedním z našich předních amatérských reprezentantů v kickboxu a dosáhl jsi řady evropských i světových titulů. Má pro tebe některý z nich větší význam než jiný?
Určitě dva tituly mistra světa asociace WPKA. Jeden rok se mi podařilo zvítězit ve fullu a následující rok i v low kicku.
Jako dlouholetý reprezentant s četnými zkušenostmi z velkých turnajů, jak vidíš postavení českých kickboxerů ve srovnání se zahraničím? Jak si stojí česká škola ve srovnání se zahraniční konkurencí?
Češi jsou nejlepší! Máme na každého. Jen je potřeba se do toho správně opřít.
V amatérech byl tvým největším soupeřem Anatoli „Tolja" Hanunyan. Vaše zápasy v -81 kg vždy patřili k vrcholům amatérských turnajů ČSFu. Jaká je vlastně vaše zápasová bilance?
Myslím že 6:6 , ale poslední zápas byl už ve stylu K-1 a ten vyhrál Tolja, i když musím doplnit, že to bylo krátce po mojí účasti v pyramidě na Suboji titánů 2007.
Na který z vašich soubojů vzpomínáš nejvíce?
Asi na ten v Lucerně, byla tam výborná atmosféra a byl to po letech první zápas v kickboxu, který se tam odehrál.
Postupně jsi z amatérů přešel mezi profesionály. Jaký byl přechod z amatérských turnajů do profesionálního ringu? Byl to velký skok, co se týče kvality soupeřů a s tím spojené náročnosti přípravy na profi zápas?
Ano je to velký rozdíl. Jedná se hlavně o přípravu. Na profizápasy se člověk musí chystat úplně jinak než na obyčejné zápasy. Už jenom daleko vyšší počet kol a naprosto jiná kvalita soupeřů. Ideální by bylo, kdybych v přípravě jen spal , jedl a trénoval. Což bohužel v mém případě nejde, každý den se věnuju své profesi.... Jsem učitel tělocviku a češtiny na dvou gymnáziích v Brně. Je velmi těžké porazit někoho kdo má k přípravě ideální podmínky... ale jde to.
Jak často a jakým stylem teď trénuješ v přípravě na zápas?
S Milošem Šnédarem se zaměřujeme přímo na styl K-1 a snažíme se přizpůsobit délky kol a intervalů připravovanému zápasu. Dále pak s Panem Konečným, který mě připravuje po boxerské stránce, samozřejmě chodím běhat plavat a zkoušíme i nové speciální pomůcky...
Jsi jedním z mnohostranných bojovníků. Jakým všem bojovým sportům se aktivně věnuješ?
Trénuji kickbox, sandu, jiu-jitsu, grapling, combat sambo.
Co je pro tebe jako trenéra tím hlavním, k čemu se snažíš své svěřence vést?
Aby bojovali srdcem, když dají do zápasu srdce, na výsledku nezáleží.
Co všechno trénuješ a jakým způsobem to u vás v klubu funguje?
Odděleně se trénuje box, kickbox a pak další disciplíny se trénují dohromady - pokračuje se v boji na blízko, nebo i boj na zemi. Každý den můžete trénovat, tréninky na sebe navazují, takže si můžete vybrat, na co se zaměříte.
Už pod tebou vyrostl nějaký nadějný bojovník?
Nedá se říct, že přímo pode mnou, protože jako trenéři spolupracujeme mezi sebou velmi intenzivně. Ale ano, určitě jsme vychovali několik reprezentantů, kteří to jednou dotáhnou dál než já.
U tebe je zajímavé, že se věnuješ čínskému boxu, který u nás nemá skoro žádnou tradici a dělá ho tady minimum lidí. Jak ses k němu dostal a kde a jak ses jej učil?
Ten styl je hodně založený na úderech a kopech, takže jsem vycházel z kickboxu a dále se pokračuje hodovými technikami, které jsem znal z jiu-jitsu, tak jsem to zkusil a šlo mi to... teda u nás v ČR, uspět v zahraničí bylo daleko těžší. V zahraničí jsme se to učili hlavně praxí, utkávali jsme se s bojovníky z celého světa a asi nejvíce zkušeností jsem získal, když jsem byl na MS ve Vietnamu v Hanoji a pak na MS v Číně v Pekingu.
Mohl bys čtenářovi-laikovi vysvětlit, co přesně je čínský box za styl? Například ve srovnání s thajským boxem, který řekne většině lidí víc.
Je to jako Krvavý sport, ten starý akční film s Van Dammem. Bojuje se v boxerských rukavicích, v trenkách, bodují se údery a kopy, ale také hody a strhy. Vše je vedeno plnou silou. Bojuje se na platformě, která není ohraničená provazy, takže své soupeře můžete vyhodit ven z tohoto pódia, což je samozřejmě také bodově oceněno. Je to velmi tvrdý styl. V Evropě se bojuje bez technik koleny, ale v Číně a Vietnamu jsme viděli mnoho zápasů, kde byly tyto techniky povoleny, takže to k tomu taky patří.
Jaké máš teď plány se svojí sportovní kariérou do budoucna?
Chtěl bych vyhrát ještě nějaké pěkné zápasy ve stylu K-1.
Co bude potom?
Potom bych se chtěl stát ještě lepším trenérem než závodníkem.
Máš nějaký vzkaz pro fanoušky, kteří se chystají přijet do Plzně shlédnout tvůj zápas naživo?
Dám do toho všechno! Osu!
Roman Lukáč